Artykuły drewniane kuchenne mają wiele zalet – w tym artykule przedstawiamy kluczowe z nich. Doświadczona pani domu z pewnością dołoży wiele innych argumentów na rzecz „naturalnego wyboru”. Akcesoria do przypraw i wszystkie inne, wykorzystywane w kuchni i wyprodukowane z drewna w dzisiejszych czasach zdają egzamin celująco!
1. Drewno jest trwałe
Drewno, w porównaniu chociażby do tworzywa sztucznego, wyróżnia się szczególną trwałością. Konkretne przykłady? Proszę bardzo. Deski drewniane do krojenia zużywają się bardzo wolno, podczas gdy ich silikonowe odpowiedniki, choć jednolite i estetyczne zaraz po kupieniu, w następstwie siekania szybko tracą pierwotny urok. Albo kufle drewniane – w przeciwieństwie do szklanych na pewno nie zbiją się po upadku na ziemię. Idźmy dalej: w efekcie częstego otwierania i zamykania niejeden plastikowy chlebak stracił szczelność, popękał. Chlebaki drewniane są z kolei o wiele wytrzymalsze na przypadkowe uderzenia czy upadki. Podobnych przykładów można mnożyć. Zasadniczo im szlachetniejsze drewno, tym odporniejsze jest na upływ czasu.
2. W kuchni szukasz naturalności
Kuchnia jeszcze bardziej od wszystkich pozostałych pomieszczeń kojarzy się z naturalnością. Pożądaną, ponieważ chcemy żyć zdrowo, zgodnie z rytmem przyrody. Szukamy więc coraz lepszych diet, sprawdzamy kaloryczność oraz pochodzenie i wartość potraw. Wobec tego chyba nie opakujemy tego wszystkiego plastikiem, prawda? Drewno świetnie współgra z warzywami, owocami czy przyprawami. Dlatego drewniane pojemniki na sól, dziadki do orzechów czy inna galanteria drewniana nikogo nie dziwią. Jeżeli kochasz naturę – podejmuj naturalne wybory.
3. Ich produkcja jest naturalna
Produkcja wyrobów drewnianych zdecydowanie bardziej sprzyja środowisku niż masowe wytwarzanie ich syntetycznych odpowiedników. Również z tego powodu niektórzy kupują talerze kuchenne drewniane, solniczki kuchenne z tego materiału i wiele innych, wprost ekologicznych akcesoriów. Nie jest to argument kluczowy, ale z pewnością korzyść, o której warto pamiętać.
4. Łatwo je czyścić i konserwować
Kojarzysz kuchenne wyroby z drewna z wilgocią i wyblakłym kolorem? Zniszczone w ten sposób łyżki drewniane czy szatkownice drewniane bywają głównie przez brak odpowiedniej konserwacji i niewłaściwą eksploatację. Pamiętaj: zawsze szybko myj i osuszaj drewniane akcesoria. Przed pierwszym użyciem nasmaruj je olejem, który naturalnie konserwuje drewno. Niepożądany zapach i przebarwienia usuwaj, używając do tego soli, soku z cytryny albo sody i octu. Jak widać – nie potrzeba żadnych detergentów, bo istnieją domowe, skuteczniejsze i zdrowsze sposoby na przedłużenie żywotności drewnianych akcesoriów kuchennych.
5. Pasują do większości kuchni
Niezależnie od wystroju i stylistyki wnętrza kuchenne wyroby z drewna zapewne pasują do tego wyjątkowego pomieszczenia, w którym liczy się styl, praktyka i nastrój. Gotowanie z sercem wymaga odpowiedniego otoczenia, co gwarantuje jak największa obecność drewna. Naturalne akcenty w praktycznym zastosowaniu? Tak, to designerski majstersztyk! Jeżeli więc planujesz zakup drewnianych artykułów dla siebie lub na prezent, podpowiadamy: to dobry wybór!
6. Ponadczasowo estetyczne – idealne do kolekcjonowania
Praktyczne akcesoria kuchenne wykonane z drewna są wręcz stworzone do kolekcjonowania wraz z rozwojem kulinarnych zainteresowań. Nawet jeżeli kupujesz je po kilku latach, idealnie się uzupełniają, dzięki czemu Twoja kuchnia jest spójna stylistycznie i znakomicie wyposażona. Stanowią również wspaniały pomysł na prezent dla osoby w każdym wieku, która lubi spędzać czas w kuchni.
7. Można je ozdobić techniką decoupage
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników handmade. Otóż akcesoria kuchenne z drewna są podręcznikowym przykładem przedmiotów do ozdabiania za pomocą techniki decoupage, która pozwala utrwalać w materiale grafikę z chusteczki, wydruku komputerowego lub serwetki. Dzięki własnej pasji można samodzielnie ozdobić tace kuchenne drewniane i inne akcesoria, które przydają się w kuchni lub spełniają rolę wyjątkowego, spersonalizowanego prezentu.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nadchodzących artykułach na naszym blogu?
Zapisz się poniżej na newsletter!